Gdzie poza konopiami znajdziemy naturalne kannabinoidy?

Substancje aktywne zawarte w marihuanie noszą wspólną nazwę kannabinoidów. To właśnie one odpowiadają za działanie tej rośliny. Warto wiedzieć, że kannabinoidy i substancje o zbliżonym działaniu znajdują się także w innych roślinach.

Kwiaty a może coś więcej?

Jedną z takich roślin jest jeżówka, bardzo popularna w przydomowych ogródkach. W medycynie ludowej służy ona jako środek wspomagający leczenie przeziębienia, łagodzący zmęczenie, migreny etc. Nie wszystkie jej gatunki zawierają kannabinoidy, niektóre jednak tak. Zawarte w jeżówce kannabinoidy, a dokładnie kannabimimetyki różnią się nieco od tych zwartych w marihuanie, ale działają podobnie, angażując te same receptory w naszym organizmie. Kannabimimetyki zawiera też słoneczniczek szorstki. Kocanka zawiera z kolei związek bardzo podobny do kannabigerolu (CNB), działa on głównie przeciwzapalnie, pomaga też stabilizować nastrój.

Piorunujące pączki

Akmelia, nosząca również zabawną nazwę piorunujące pączki, to rosnąca w Amazonii roślina, to która wykazuje działanie blokujące receptory bólu w zakończeniach nerwowych. Znajdują się w niej związki z grupy N-izobutyloamidów, bardzo podobne do kannabinoidów, mające główne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Nieco bardziej ostro

Substancją, która funkcjonuje jak kannabinoid jest również beta-kariofil (BCP), który znajdziemy m.in. w czarnym pieprzu. Jest to cząsteczka zapachowa, znajdująca się w olejkach eterycznych roślin i zawierająca substancje o charakterze przeciwzapalnym.

Albo trochę słodko

Czekolada również zawiera związki działające z systemem endokannabinoidowy, oddziałując na enzym FAAH. Enzym ten rozkłada w naszym organizmie anandamid, naturalną wersję THC. Składniki czekolady blokując jego rozkład, w naturalny sposób zwiększają zawartość anandamidów w ciele. Anandamidy mają działanie relaksujące, poprawiają też nastrój.

Innymi roślinami, które mogą oddziaływać na układ endokannabinoidowy jest maca oraz rododendron.

Jak widać wiele roślin zawiera cząsteczki podobne do kannabinoidów. Sporo z nich było stosowanych w medycynie jako środki o działaniu prozdrowotnym już wieki temu.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 8, 2022